Onur Altınsoy Onur Altınsoy
top logo

YAZIŞALIM

KONUŞALIM

542 746 2726

PHP ile Android ve IOS Cihaza Bildirim(Push Notification) Gönderme

Push Notification Nedir?

Nasıl yapılırdan önce push notification ın ne demek olduğuna bir bakalım. Bunun anlamı mobil cihazınızda yüklü olan herhangi bir mobil uygulama aracılığıyla cihazınıza gelen bildirimlerdir. Kısaca örneklemek gerekirse büyük olasılıkla cihazınızın üst kısmındaki barda veya kilit ekranında şu uyarıyı görmüşsünüzdür.  “xxx kişi sizin paylaştığınız fotoğrafa yorum yaptı” işte bu size facebook uygulamanız aracılığıyla gelen bir push notificationdır. Bu arada artık web push denilen bir trend var bunu ayrı bir yazıda açıklamayı düşünüyorum.

Push Notification Nasıl Çalışır?

Mobil uygulamamız, cihazı Google’ın ve Apple’ın sağladığı servisler üzerinde register ederek oradan gelen bir token key’i tutar ve bunu web uygulamamıza veya kullandığımız bir back-end as a service’e gönderir artık cihazımız hem bu servisler tarafından hem de bizim back-end’imiz tarafında tanınıyor. Sıra geldi cihaza bildirim göndermeye bu noktada back-end tarafından Google’ın veya Apple’ın servisine gönderilen bildirim bu servisler aracılığıyla cihazınıza ulaşır. Daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıda paylaştığım diagramı inceleyebilirsiniz.

push notification diagram
push notification diagram

PHP ile Tek Methodla Android ve IOS Cihaza Push Notification Gönderme

Biz işin ikinci kısmını yapacağız yani back-end tarafından cihaza bildirim gönderme kısmını, birinci kısım için işin içine java ve objective-c, swift programlama giriyor.

Öncelikle uygulamamız android ise Google’ın GCM servisinden bir api key almamız gerekli bu işlemler için şu dökümanı inceleyebilirsiniz http://hmkcode.com/android-google-cloud-messaging-tutorial/ , IOS için Apple’ın servisini kullanıyorsanız öncelikle developers servisinden bir push notification sertifikası istemeniz ve bununla bir access key oluşturmanız gerekmekte konuyla ilgili döküman da budur http://www.apptuitions.com/generate-pem-file-for-push-notification/

Artık bildirim göndermek için gerekli herşeyimiz hazır, bir projem için yazdığım bu php classı sayesinde tek method ile cihazın token keyinden android veya ios olduğunu tespit ederek bildirim gönderebiliyoruz, tek yapmanız gereken bu classı indirip https://github.com/onuraltinsoy/php-push-notification gerekli api key ve password alanlarını düzenleyip aşağıdaki şekilde ilgili methodu çağırmak(IOS için pem dosyanız aynı dizinde bulunmalı)

 

İlk push notification gönderimimiz tamamlandı, response için class içindeki $result değişkenini yazdırabilirsiniz.

 

Yazıyı Paylaş :

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın