Onur Altınsoy Onur Altınsoy
top logo

YAZIŞALIM

KONUŞALIM

542 746 2726

Algolia Deneyimlerim ve Algoliaya Giriş

Neden Algolia

Algolia çünkü; içinde bulunduğumuz bu günlerde Hobium.com’da uzun süredir kullandığımız arama motoru elasticsearchten, geliştirme ile uğraşacak daha önemli işlerimiz olduğu için algolia’ya hızlı bir geçiş süreci yaşamaktayız. Bu süreç içerisinde de ne kadar doğru bir iş yapmış olduğumuzu kısa sürede az kod çok iş kıstasıma uygunluğuyla görmüş oldum.

Algolia’nın ne olduğunu merak edenler bir arama motorundan bahsettiğimi anladı tabi ki ama bunun tamamen SAAS bir çözüm olduğundan ve belirli limitler dahilinde ücretsiz olduğundan da bahsetmeliyim.

Servis gerçekten şaşırtıcı derecede hızlı çalışmakta, performans olarak benden tam not aldığını söylemeliyim tabi bunun yanında elasticsearch için kullandığımız API client sunucu tarafında çalışıyordu, algolia’da ise tamamen browser tabanlı API kullanımına geçtik bu da arama hızımızı gözle görülür derecede artırdı çünkü kullanıcı direk servisi sorguluyor araya giren herhangi bir köprü yok.

Dökümantasyonu gayet düzenli ve açık, autocomplete, instant search vs. için farklı javascript kütüphaneleri var gerekli olanları ekleyip kullanabiliyorsunuz hatta instantsearch kütüphanesinin de içinde çok kullanışlı widgetlarla çok hızlı ve çok kolay bir şekilde son kullanıcıya muhteşem bir search deneyimi yaşatabiliyorsunuz. İhityacınıza yönelik bir widget bulamazsanız kendi widgetınızı da yazabiliyorsunuz bu arada.

Autocomplete ile ilgili demoları görmek istiyorsanız burayı

Instant search kütüphanesi ile ilgili demoları görmek içinse burayı ziyaret edebilirsiniz.

Teknik olarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Hoşçakalın.

 

Yazıyı Paylaş :

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın